Dlaczego energia w Polsce jest tak koszmarnie droga, co wpływa na koszt wytworzenia 1 kWh?
W połowie grudnia br. (2021r.) zaprezentowano oficjalne stawki za energię elektryczną na 2022 r. dla gospodarstw domowych. Urzędnicy z URE podkreślają, że wartość miesięcznego rachunku za prąd skoczy o około 24 proc. Dla polskich rodzin o przeciętnym wynagrodzeniu oznacza to, aż o 21 zł większe miesięczne faktury za dostarczenie energii do domu, nie rocznie!
Co wpływa na ostateczną cenę wyprodukowania 1 kWh energii w kraju nad Wisłą?
Dlaczego tak drogo, aż o tyle złotych w górę?
Raptowny wzrost kosztów produkcji i zużycia prądu spowodowany jest głównie gwałtownym wzrostem cen uprawnień do emisji CO2 dla Polski.
W polskim systemie energetycznym około 70 proc. wytwarzanego prądu pochodzi z konwencjonalnych elektrowni węglowych, które w produkcji energii elektrycznej zużywają rocznie miliardy ton węgla (kamiennego i brunatnego). Surowiec ten jest jednym z najbardziej emisyjnych paliw w energetyce wypływającym szczególnie negatywnie na środowisko naturalne. W ostatnim roku koszt praw do emisji dwutlenku węgla wzrósł niemalże 3-krotnie. Z początkowego poziomu bazowego z 30 euro / tona wyemitowanego do atmosfery gazu cieplarnianego, do prawie 90 euro za 1 tonę CO2.
Co jeszcze kształtuje, dyktuje miesięczne ceny elektryczności w Polsce?
Według dalszych wyliczeń udostępnionych do wiadomości publicznej przez Polską Grupę Energetyczną:
- W ogólnym kosztorysie wytwarzania elektryczności pierwsze skrzypce gra unijna akcyza klimatyczna. Jest ona ujęta w granicach 59-65 proc. średniej ceny produkowanego 1 kWh energii w Polsce związanej z uprawnieniami do emisji CO2. Wynikają one ze wspólnej polityki klimatycznej egzekwowanej na terenie Unii Europejskiej;
- Koszty rzędu 25 proc. stanowią pozostałe obciążenia finansowe związane z produkcją energii;
- Następne 8 proc. to koszty OZE i tzw. efektywności energetycznej będący integralną częścią polityki całej europejskiej wspólnoty;
- Kolejne 6 proc. są to własne sprzedawców i dystrybutorów energii (obsługa klienta, zatrudnieniem, remont i modernizacja);
- Pozostałe koszty to odpowiednio po 1 proc. akcyzy na prąd oraz po 1 proc. marży nakładany ze strony sprzedawców energii.
Pamiętajmy również, że zawsze możemy zmienić sprzedawcę energii elektrycznej dostarczającego ją do naszego domu. Od niedawna możemy tego dokonać do 3 razy w roku kalendarzowym.
Na koniec warto podkreślić, że wzrost stawek w obszarze dystrybucyjnym wynika głównie z ciągle rosnącej potrzeby inwestowania i modernizacji, a także przeprowadzania niezbędnych i bieżących napraw- starzejącego się krajowego sieciowego przesyłu - energii elektrycznej na odległość.