Soundbar to doskonała opcja, aby zrekompensować ogólne niedociągnięcia telewizorów w sekcji audio. Choć zdarzają się wyjątki potwierdzające regułę, dźwięk w telewizji nie należy do najlepszych. Tutaj rozmiar ma znaczenie. Tendencja do anokserii, która dotyczy wszystkich producentów, zaowocowała bajecznymi projektami, ze zredukowanymi ramkami oraz minimalną grubością i wagą. Problem w tym, że takie formaty po prostu nie pozwalają na korzystanie z głośników wysokiej jakości.
O innych cechach, takich jak reprodukcja basu, dźwięk wielokanałowy czy 3D, nie ma co mówić. "Gdzie nie ma, tam nie ma", bez względu na to, jak bardzo marketing twierdzi inaczej. Osobiście przywiązuję niemal taką samą wagę do dźwięku, jak do obrazu i jakiś czas temu zdecydowałem się na system high-definition. Ponieważ budżet był ograniczony, zacząłem od dobrego wzmacniacza AV i od tego momentu kompletowałem resztę komponentów. Dopóki sąsiedzi mi na to pozwolą, dyskretne głośniki mojego telewizora pozostaną nieużywane.
Byłoby to idealne rozwiązanie dla dobrego systemu kina domowego, ale jeśli nie szukasz tak intensywnie, nie możesz sobie na to pozwolić w ramach budżetu, nie masz miejsca w salonie na wszystkie komponenty lub nie możesz sobie pozwolić na prowadzenie okablowania, soundbar może być bardziej ekonomicznym i praktycznym rozwiązaniem.
Czego należy szukać w soundbarze?
Przed zakupem soundbara (oprócz ceny) należy wziąć pod uwagę kilka konkretnych rzeczy. Jest to seria specjalistycznych urządzeń, które nie produkują tak wielu nowych funkcji w tak krótkim czasie jak smartfon czy laptop, a będziesz mógł się nimi cieszyć przez dość długi czas. Mówimy z tym, jak z innymi przewodnikami zakupu, że ustawić sobie maksymalny budżet Twoja kieszeń pozwoli, choć jak widać poniżej, istnieje kilka naprawdę niedrogich modeli jakości. Rzeczy, o których należy pamiętać.
Rozmiar i format.
Rynek oferuje wszystkie rodzaje soundbarów, z kwadratowymi, prostokątnymi, sześciokątnymi lub okrągłymi modelami, które będą pasować do wielkości i wzornictwa każdego telewizora, jeśli chcesz zachować estetykę zestawu. Umieszczony na górze mebli, pod samym telewizorem lub powieszony na ścianie, nie będziesz miał problemu ze znalezieniem modelu odpowiadającego Twojemu gustowi i pasującego do telewizora, mebli i całego pokoju.
Systemy.
Obecna oferta soundbarów obejmuje proste systemy stereo 2.0 oraz pełną gamę dostępnych wielokanałowych systemów wysokiej rozdzielczości, takich jak 2.1, 5.1, 7.1 lub 9.1, zaspokajających wszystkie potrzeby użytkowników i wykorzystujących różne technologie, aby dźwięk "odbijał się" od ścian i zapewniał wciągające wrażenia dźwiękowe.
Zaawansowane modele zawierają dźwięk DTS-HD, 3D, a nawet Dolby Atmos, chociaż cena może wzrosnąć dość znacznie w przypadku modeli premium z dodatkowymi funkcjami. Jak zawsze powtarzamy przy zakupie jakiegokolwiek produktu: lepszy jest zestaw 2.1 z dobrą jakością dźwięku i łącznością niż tani zestaw 7.1, który nie zapewni dobrych wrażeń.
Łączność.
Soundbary można podłączyć do telewizora przewodowo lub bezprzewodowo, zazwyczaj za pomocą łączności Bluetooth i Wi-Fi. W zależności od lokalizacji, można wybrać jedno lub drugie. Niektóre modele posiadają subwoofer i/lub satelity oddzielone od soundbara, zarówno przewodowe, jak i bezprzewodowe.
Prawie wszystkie soundbary posiadają pilot zdalnego sterowania (choć można je obsługiwać za pomocą kontrolera TV), a także umożliwiają odtwarzanie muzyki przesyłanej strumieniowo ze smartfonów lub tabletów. Modele średnie i zaawansowane umożliwiają zintegrowane sterowanie głosowe za pomocą asystentów cyfrowych i są kompatybilne z usługami transmisji strumieniowej.
Porty.
Praktycznie wszystkie obecne soundbary posiadają HDMI oraz w zależności od modelu i potrzeb, port USB, cyfrowe wejścia optyczne/koaksjalne, pomocnicze, RCA i jack 3,5 milimetra, a także wspomnianą wcześniej łączność bezprzewodową w niektórych modelach. Weź pod uwagę swoje potrzeby, a także możliwości podłączenia urządzeń zewnętrznych, takich jak konsole, inny sprzęt audio, odtwarzacze przenośne czy urządzenia mobilne.
Moc.
Dla standardowego pokoju dziennego lub salonu (równego lub mniejszego niż 20 metrów kwadratowych) wszystkie soundbary zaoferują wystarczającą moc, nawet jeśli reklamy modeli zachęcają do zakupu czegoś o mocy "kilkuset" watów. Wybór renomowanej marki i jakości dźwięku zamiast większej mocy (której prawdopodobnie nie wykorzystasz), będzie dobrą decyzją, jak również uwolni Cię od konfliktów z sąsiadami z powodu wysokiej głośności, która w zbyt wielu przypadkach nie odpowiada specyfikacji, a nawet pogarsza jakość dźwięku.