Jak przygotować centralne ogrzewanie do sezonu grzewczego?

Wraz z zakończeniem sezonu grzewczego zazwyczaj zapominamy na wiele miesięcy o naszej instalacji centralnego ogrzewania. Tymczasem dobrze jest po wyłączeniu potocznego "pieca" (tu eksperci będą mieli do mnie pretensje... piec oddaje ciepło bezpośrednio!), kotła, pompy ciepła lub innego źródła zasilającego naszą instalację, odczekać do całkowitego ostygnięcia i przeprowadzić ogólną kontrolę:

  • czy gdzieś instalacja nie zaczęła kapać? zwłaszcza przy wszystkich połączeniach takich jak: przy grzejnikach zawory, w skrzynkach rozdzielających obiegi, przy odpowietrznikach, pompach obiegowych i wszędzie tam gdzie bez większych problemów "możemy zajrzeć",
  • dobrze jest też oczyścić grzejniki (to akurat przy zakończeniu i rozpoczęciu sezonu), im więcej uda nam się oczyścić tym lepiej,
  • sprawdzić, stan wody (glikolu) czy co tam mamy za medium ;-) w instalacji, jeśli układ jest otwarty czy w zbiorniku wyrównawczym nie jest pusto? przy układzie zamkniętym sprawdzić ciśnienie w instalacji.

Powyższe czynności dobrze jest wykonać zarówno po zakończeniu jak i przed rozpoczęciem sezonu grzewczego.

Najczęściej występujące problemy:

1. Grzejnik nie grzeje całą powierzchnią lub grzeje słabiej niż zazwyczaj - najczęstsze przyczyny:

  • grzejnik się zapowietrzył, należy go odpowietrzyć zaworem odpowietrzającym najlepiej jest to wykonać przy wyłączonych pompach obiegowych -  jeżeli jest zimno w domu i posiadamy głowice termostatyczne może zaistnieć sytuacja taka, że wszystkie zawory się pootwierały i nasza instalacja nie nadąża z dostarczaniem ciepła - taka sytuacja zazwyczaj mija samoistnie wraz z nagrzewaniem się w pomieszczeniach powietrza, ścian i praktycznie wszystkiego co się w nich znajduje,
  • za mała wydajność pompy obiegowej ma to zazwyczaj miejsce przy "regulowaniu nastaw pompy obiegowej", może ktoś zmienił ustawienia? Starsze pompy zazwyczaj miały 3 biegi, można spróbować zwiększyć wydajność pompy zmieniając bieg z 1 na 2 lub z 2 na 3. Nowsze pompy elektroniczne mają już bogatszą możliwość regulacji nie rzadko się zdarza że "super pompa", super tryby a wydajności brak, niestety często przy wykonywaniu instalacji poszło "coś nie tak" za duże opory hydrauliczne, zbyt rozległa instalacja jak na jeden obieg w wyniku czego "super tryby auto pompy" nie są w stanie dobrać parametrów i tu często pomaga ustawienie stałej ręcznej wydajności na konkretnym biegu.

2. Instalacja się często zapowietrza a wcześniej się nie zapowietrzała.

  • zazwyczaj jest to błąd pilota nie maszyny, sprawdź czy odpowietrzniki automatyczne są zakręcone, często zapominamy o tym po odpowietrzaniu instalacji a to stwarza później problemy - co się stało? Odpowietrzniki te są nie rzadko montowane zarówno na zasileniach jak i powrotach instalacji te drugie zazwyczaj gdy pozostają odkręcone pomagają „zaczerpnąć” nowego powietrza do obiegu co.

3. Ubywa wody w instalacji.

  • Jeżeli jest to układ otwarty jakaś część może odparowywać to normalne, zbyt wysoka temperatura w instalacji też się do tego może przyczynić, zwiększy się objętość wody w instalacji, która zostaje odprowadzona przelewem zazwyczaj do kanalizacji lub "gdzieś za kotłem" i też tego nie zaobserwujemy. Gorszą sytuacją jest gdy gdzieś jest niewielki wyciek i na pracującej instalacji tego nie zaobserwujemy (to co wycieka od razu odparuje).
    Przy układach zamkniętych sytuacja taka nie powinna mieć miejsca jednak również się zdarza, najczęstsze przyczyny podobnie jak powyżej - niewielki wyciek trudny do zaobserwowania, nieszczelność zaworów bezpieczeństwa lub awaria zbiornika przeponowego, na skutek której nagrzewająca się woda zwiększa objętość a nadmiar "nie jest odbierany przez zbiornik przeponowy", ciśnienie w instalacji wzrasta do wartości otwarcia się zaworu awaryjnego, przez który nadmiar wody zostanie odprowadzony.

4. Mała wydajność pompy obiegowej.

  • Jeżeli nie jest to kwestia ustawień może oznaczać że jej żywot dobiega końca, można to sprawdzić w prosty sposób "na słuch" czy w ogóle pracuje?, "dławiąc" ją na najwyższym biegu, zaworem znajdującym się na wylocie pompy do instalacji - gdy słyszymy coraz mocniejszy szum wody w trakcie dławienia (niczym z kranu) oznacza to że pompa raczej wydajność ma i problem może być gdzie indziej, jeżeli szum jest niewielki lub go brak pompa może się okazać do wymiany.

Temat ten może być jak rzeka, przedstawiłem często występujące problemy co nie oznacza że nie będzie konieczna interwencja fachowca.

Zawsze zachowaj spokój i spróbuj przeanalizować co jak i dlaczego? Jeżeli wszystko było wcześniej w jak najlepszym porządku, może coś zrobiłem? Po czym zaczęły się problemy (chciałem zaoszczędzić na prądzie i obniżyłem parametry pomp), odpowietrzałem, wymieniałem czy uzupełniałem wodę w instalacji - zaczął się problem zapowietrzonej instalacji (jak pisałem często przyczyna może być prozaiczna nie zakręcony zaworek w odpowietrzniku itp.).

Może i Tobie coś się zdarzyło, czym warto się podzielić, aby ktoś następny nie musiał wszystkiego przechodzić od początku - napisz!