Chcesz sprzedać samochód, najpierw powinieneś się do tego odpowiednio przygotować.
Sprawdź i przygotuj niezbędne dokumenty (czy nie brakuje Ci jakiś dokumentów pojazdu).
Dowód rejestracyjny.
Jeśli była wydana karta pojazdu upewnij się, że ją posiadasz. Będzie ona potrzebna do rejestracji pojazdu przez nowego właściciela (kartę pojazdu wydaje się obowiązkowo do każdego auta, które zostało zarejestrowane w Polsce po 1 lipca 1999 roku).
Jeżeli ją zgubiłeś, uległa zniszczeniu wyrób nową kartę pojazdu, odpowiedni wniosek znajdziesz w każdym wydziale komunikacji urzędu miasta.
Sprawdź, czy posiadasz książkę serwisową (nie jest wymagane ale jest dodatkowym atutem).
Instrukcję obsługi samochodu (j/w nie jest wymagane ale…).
Dobrym atutem jest posiadać potwierdzenie przeprowadzanych napraw i inwestycji w pojazd (może to być wpis w książce serwisowej, faktury itp.).
Ważny dokument ubezpieczenia OC.
Ważne jest też aby samochód miał aktualny przegląd techniczny.
No i oczywiście przygotuj umowę kupna sprzedaży (wzorów jest mnóstwo w Internecie).
Przygotuj pojazd do sprzedaży.
Oceń stan techniczny pojazdu, w razie konieczności dokonaj drobnych napraw, aczkolwiek nie przeprowadzaj generalnego remontu, taka inwestycja nie będzie opłacalna.
Odkurz i wyczyść starannie wnętrze.
Umyj, wywoskuj i wypoleruj karoserie.
Wyczyść starannie koła.
Nie rozpędzaj się za bardzo, silnika nie myj co najwyżej delikatnie go przetrzyj, jeśli silnik będzie zbyt czysty, potencjalny nabywca może uznać że coś ukrywasz. (Po prostu nie czyść i nie wymieniaj elementów, które świadczą o naturalnej eksploatacji samochodu takich jak gałka skrzyni biegów, kierownica, pedały czy właśnie silnik).
Pamiętaj zawsze liczy się pierwsze wrażenie! Klienci indywidualni szukają pojazdu w jak najlepszym stanie od razu "do jeżdżenia", handlujący autami, często wybierają samochody wymagające "drobnego dopieszczenia" za które odpowiednio obniżą cenę zakupu - a następnie odpowiednio podwyższą przy sprzedaży…
Ustal cenę pojazdu.
Cena nie może być zbyt wysoka, ponieważ oferta sprzedaży nie będzie cieszyła się zainteresowaniem, zbyt niska może oznaczać że auto się "sypie" i chcesz się go jak najszybciej pozbyć, poza tym czy chcesz niepotrzebnie stracić na sprzedaży?
Jak ustalić wartość pojazdu? Najprostszym sposobem jest "przeszukanie" ofert takiego samego pojazdu, z tego samego rocznika, z tym samym wyposażeniem i w podobnym stanie technicznym, "wyciągnąć sobie z tych pojazdów" średnią cenę i troszeczkę dołożyć do ceny, żeby było się później z czym handlować :-)
Innym sposobem jest skorzystanie z usług rzeczoznawcy ale to już generuje dodatkowe koszty sprzedaży.
Teraz możesz myśleć o sposobie sprzedaży.
Wystawić ogłoszenia w serwisach internetowych płatnych lub bezpłatnych, dać ogłoszenie w gazecie lokalnej a nawet i wystawić za szybą kartkę z informacją o sprzedaży. Pamiętaj reklama rozproszona w różnych miejscach jest dobrym rozwiązaniem. To jeśli chcesz samodzielnie sprzedać samochód.
Jeśli chcesz sprzedać przy pomocy pośrednika, zapoznaj się dobrze z umową komisową, nie może Cię nic zaskoczyć! Twoje auto, twoja własność, dopilnuj tego by sprzedaż odbywała się na Twoich warunkach. Zazwyczaj komisy dążą do tego aby od razu zakupić od Ciebie samochód i będzie to zapewne kwota niższa niż tą którą możesz uzyskać ale to już Twoja decyzja.
Powodzenia!
Na koniec - po sprzedaży nie zapomnij:
o przepisaniu polisy OC na nowego właściciela, skontaktuj się ze swoim towarzystwem ubezpieczeniowym z którego korzystałeś,
złożeniu zawiadomienia o zbyciu pojazdu w wydziale komunikacji.
Ciekawostka czy wież że najlepiej auto jest kupić zimą a sprzedać wraz z początkiem jesieni?
Reklama:
Potrzebujesz gotówki na zakup samochodu? Skorzystaj z porównywarki comperia - sprawdzą bezpłatnie dla Ciebie najlepszą ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb i możliwości.