Bezpieczna podróż autem z dzieckiem

Okres wakacyjny to czas wzmożonych podróży autem. Często są to podróże dalsze, nawet kilkunastogodzinne. Droga się dłuży, napotykamy korki, zatory na autostradach, a oprócz frustracji i zmęczenia towarzyszą nam mali, bardzo wymagający podróżnicy, czyli dzieci…


Aktualnie, z racji trwającej nadal pandemii koronawirusa, słyszymy głosy przypominające o roztropnych, bezpiecznych podróżach. Pamiętaj zapasie maseczek! Weź ze sobą żel antybakteryjny! Na miejscu unikaj większych skupisk ludzi!

Wspaniale, ale jaki procent podróżujących autem z dzieckiem myśli o bezpiecznym przewozie dziecka?
Z jakiego źródła posiadamy fotelik samochodowy? Jakie testy bezpieczeństwa przeszedł dany fotelik? Świadomość na ten temat w Polsce rośnie. Niestety zbyt powoli, czego dowodzą ostatnie kontrole fotelików przeprowadzone przez ekspertów z jednej z czołowych sieci sprzedającej fotele samochodowe. Jak donoszą technicy, kontrole wypadły fatalnie.

Przybliżmy zatem nieco temat bezpiecznego prawidłowego przewozu dzieci autem. Fotelik kupujemy w sprawdzonym sklepie, w którym na miejscu technik przymierzy fotel zarówno do dziecka, jak i do kanapy auta. Tu nie ma miejsca na kompromisy, wiek dziecka, waga, wzrost są kluczowe. Dla mniejszych dzieci, poniżej 25kg i 130 cm wzrostu dobry sklep zaproponuje fotel ustawiany tyłem do kierunku jazdy, tzw. RWF (ang. Rearward Facing). Jest to rozwiązanie najbezpieczniejsze z możliwych, gdyż podczas kolizji większą część siły zderzenia pochłania fotel. Dziecko jest zdecydowanie mniej narażone na urazy kręgosłupa szyjnego oraz głowy. Fotele FWF (ang. Forward Facing), czyli ustawione przodem do kierunku jazdy, zostawmy dla dzieci starszych, cięższych, wyższych.

Testy, testy, jeszcze raz testy! Dobry fotel samochodowy prócz dokumentu dopuszczenia do sprzedaży powinien zaliczyć crash testy, czyli testy zderzeniowe. Dobry fotel otrzymuje również wysoka notę w Niemieckim teście ADAC, podczas którego fotel przechodzi próbę zderzenia czołowego i bocznego. Testowi temu podlegają fotele z grup 0-13kg oraz 9-36kg FWF. Wybierając fotel RWF, upewnijmy się, że zaliczył on niezwykle rygorystyczny Test PLUS przeprowadzany tylko na fotelach do jazdy tyłem.

Jakie są koszta większego bezpieczeństwa? Niekiedy najlepsze fotele kosztują ponad 2 tysiące złotych. Na szczęście dostaniemy również bardzo dobrą jakość w dobrej cenie. Jest to wciąż większy wydatek, ale ponoszony raz na kilka lat. W fotelu RWF do 25 kg jeżdżą nawet 6latki. A życie i bezpieczeństwo naszych dzieci jest bezcenne… niewarte fotela X zakupionego w supermarkecie.